ادامه مطلب...

شهرستان نطنز که در محور تاریخی و گردشگری شمال استان اصفهان واقع شده به واسطه قرار گرفتن در دامنه‌های کوه کرکس (بلندترین کوه فلات مرکزی ایران) یکی از نواحی خوش آب و هوای ایران است که آثار باستانی و تاریخی بی‌نظیر موجود و مناظر طبیعی و دست نخورده آن، توجه هر دوستدار فرهنگ و طبیعت را به خود جلب می‌کند.

طبیعت زیبا و بکر، به همراه دست‌ساخته‌های بشری و تلفیق آن سبب ایجاد محیطی بسیار مساعد و مناسب برای رونق گردشگری در این منطقه شده است. طبیعتی که نمونه مشابه آن کمتر در استان اصفهان وجود دارد. آثار طبیعی همچون درختان کهنسال، آبشارها، غارها، برکه‌های طبیعی، رودخانه فصلی، گونه‌های خاص گیاهی و جانوری و نمونه‌های فراوان دیگر که هر کدام خود دنیایی از زیبایی و قدرت بی‌انتهای خالق یکتا است. این آثار طبیعی در کنار جاذبه‌های تاریخی و معماری در شهر نطنز تأثیر فراوانی در جذب و رونق گردشگری و اقتصاد منطقه می‌تواند داشته باشد.

ادامه مطلب...

به‌رغم اینکه امروزه از اهمیت و جایگاه درختان به‌عنوان یکی از اصیل‌ترین منابع زیستی انسان صحبت می‌شود، اما گاهی انسان‌ها از طبیعت فاصله گرفته و نسبت به اهمیت و جایگاه منابع گیاهی از جمله درختان کم‌توجه شده‌اند و غالباً از یاد برده‌اند که در روزگاری نه چندان دور، درختان نه‌فقط نقش زیست‌محیطی، بلکه اعتقادی در زندگانی انسان‌ها داشته‌اند.

هر ملتی غالباً با توجه به اقلیم خود و اعتقاد به صنعت، یک نوع درخت را بیش از سایر درختان محترم می‌شمارد، در ایران درخت چنار و سرو از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و هست. مهم‌ترین نتیجه‌ای که چنین باورهایی دارد، قائل شدن قدرتی خاص برای درختان است. هنوز هم در مناطقی از ایران درختانی کهن‌سال دیده می‌شود که مردم به آن‌ها دخیل بسته‌اند. این درختان در اعتقادات فولکلوریک، توانایی دارند تا باران بیاورند، خورشید را به درخشش وادارند، گله‌ها را افزایش دهند، زنان را به زایش یاری کنند و سرانجام نذری برآورده سازند. غالب این درختان مقدس از میان درختان چنار انتخاب شده‌اند، لذا اهمیت این درختان به خصوص درختان چنار و سرو چنان بوده که کاشتن درخت در ایران جنبه اعتقادی هم یافته بود و جزء ثواب‌های بزرگ به شمار می‌آمد، سنتی که پس از اسلام هم ادامه یافت و هنوز هم ادامه دارد.

ادامه مطلب...

در این میان درختان چنار کهن‌سال یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و زیست‌محیطی در شهرستان نطنز است. درختان چنار، کهن‌سال‌ترین درختان در اقلیم ایران است، لذا گسترش شاخه‌های آن به حدی است که پهنه بسیار وسیعی را زیر سایه خود قرار می‌دهند. با توجه به شرایط اقلیمی مناسب به‌ویژه در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای این شهرستان، چنار به‌صورت درخت بومی منطقه درآمده و در این بین درختانی با عمر و قدمت چند صدساله و گاهی هزارساله دیده می‌شود که غالباً در مجاورت اماکن مذهبی یا در مظهر قنات‌ها و چشمه‌سارها روییده‌اند. این درختان در مرکز شهرستان و بیشتر مناطق روستایی و در دامنه‌های کوه کرکس رشد و نمو پیدا می‌‌کنند، که در این میان می‌توان به درختان چنار مسجد جامع نطنز، چنار رهن، چنار مجموعه بازار، چنار طار، چنار سرشک، چنار طره و بسیار چنارهای دیگر اشاره کرد.

اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نطنز در راستای صیانت از این گنجینه‌های زنده طبیعی نسبت به مستند نگاری و تهیه پرونده‌های ثبت این درختان اقدام کرده که تا کنون برخی ازاین‌گونه‌های ارزشمند همانند درخت چنار 1700 ساله مسجد جامع نطنز، در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

* رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نطنز

ایرانگردی,  گردشگری,شهرداری,استانداری,یارانه,فرمانداری ,وزارت,رضا نورمحمدی,عطیه مومنی,ایرانگردی,گردشگری,بلیت,سفر,سفر ارزان,اداره کل تهران, قیمت ارز, قیمت دلار, بخشداری , دهیاری, شورای اسلامی شهر, پرسپولیس, استقلال, بهترین هتل, هتل ارزان, بهترین رستوران

ادامه مطلب...

خسروشاه یکی از شهرهای آذربایجان شرقی در 15 کیلومتری تبریز واقع شده است. طبق آخرین سرشماری سال 95، این شهر بالغ‌بر 21 هزار و 972 نفر جمعیت دارد. خسروشاه را می‌توان دیاری با گذشته‌ای پرفراز و نشیب در قلب تاریخ آذربایجان دانست. این شهر از دیرباز مرکز تجمع و زادگاه عالمان، فقها، عرفا و اولیای زمان خود بوده است.

شهر خسروشاه، آثار باستانی ازجمله شهر باستانی یانق تپه با قدمت 5 هزارساله، قیز قالا، مسجد جامع خسروشاه، یازلی مسجد، آرامگاه شیخ شرف‌الدین رومی، آرامگاه شیخ سلار دیلمی، موزه مردم‌شناسی، برج کبوتر و کاروانسرای صفوی را در خود جای‌داده است. از آنجا که این شهر از گذشته  زادگاه بسیاری از عالمان زمان خود بوده است.سیّد محمدباقر موسوی خوانساری، صاحب کتاب "روضات الجنان" در این خصوص می‌نویسد: «در قبرستان خسروشاه مقابر مشایخ و اهل الله بسیار زیاد است و آن مکان فیضنشان، به‌غایت فیضرسان است و بعد از خاک سرخاب، مقبره الشعرا هیچ مکانی بدان فیض نیست.» این گزارش به‌معرفی اجمالی برخی از آثار شاخص این شهرستان می‌پردازد.

مسجد جامع خسروشاه

این مسجد متعلق به قرن ششم هجری بوده و در برخی منابع تاریخی نظیر روضات الجنان ذکری گذرا از آن به میان آّمده است. سبک معماری آن مربوط به دوران سلجوقی است، نمونه خاک به‌کار برده شده مربوط به دوران ایلخانی و معمار این اثر به‌احتمال بسیار زیاد "جان بگیم خاتون" است. این مسجد یک‌بار در زمان قاجار و بار دیگر پس از انقلاب اسلامی مرمت‌شده است. تنها مسجد هشت قرینه جامع با نمایی اولیه که هنوز پابرجا است. به‌جرأت می‌توان گفت، این مسجد و سبک معماری آن با مسجد کبود تبریز کاملاً همخوانی دارد که در کتاب سیران تپه نیز به این مسئله اشاره‌شده است.

مسجد صفوی (یازیلی مسجد)

مسجد صفوی (یازیلی مسجد) به‌دستور شاه سلیمان صفوی در سال 1090 ساخته‌شده است که علاوه بر هنر نفیس گچ‌بری‌های مقرنسی، سرتاسر این خانقاه مزین به آیات الهی بود. سقف چوبی آن مزین به آیات قرآن و از آن کتیبه‌ای برجای‌مانده که متعلق به فرقه  اهل‌حق است. یازیلی مسجد یا گزیران مچیدی در اصل آرامگاه بابا حاضر بود که آیین‌های مخصوص به خود را داشت و در پنجشنبه و جمعه‌های هر هفته در آن شمع روشن می‌کردند به ذکر و دعا مشغول می‌شدند و مردم در مراسم مذهبی نذری می‌دادند و آش امام می‌پختند.

قلعه دختر (قیز قالا)

قلعه دختر (قیز قالا) در زمان ساسانیان ساخته‌شده است. قیز قالاسی خسروشاه نیز در ورودی شهر از طرف تبریز بر بالای تپه‌ای قرار دارد هنوز پایه برج‌ها دیوارها و آجرهای به‌کاررفته در این قلعه مشخص و معلوم است. داستان‌های مختلف و زیادی درباره این قلعه وجود دارد و این قلعه را به دختران پادشاهان باستان خصوصاً به دختر خسروپرویز ساسانی نسبت داده‌اند و بر این عقیده‌اند که یکی از دختران خسرو دست به شورش و طغیان زد و خسرو او را در این قلعه زندانی کرده بود.

تپه باستانی (یانق تپه)

در حفاری‌های سال 1339 شمسی، توسط هیئت باستان‌شناسی انگلیس، خانه‌های دایره‌ای شکل کشف شد که قدمت 5000 ساله دارد. اشیاء به‌دست‌آمده از این خانه‌ها در موزه آذربایجان تبریز نگهداری می‌شود.

بقعه شیخ سلار دیلمی

اولین فقیه شیعه ایرانی از مشاهیر و بزرگان قرن پنجم که آثار متعددی ازجمله: المقنع فی المذهب، التقریب در اصول، الابواب و الاصول در فقه و التذکرة من حقیقة الجوهر به نام وی ثبت‌شده است، مقبره تاریخی و مذهبی این عالم در قبرستان قدیمی خسروشاه قرار دارد و امروزه به‌عنوان زیارتگاه موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرد.

کاروانسرای صفوی

درباره این کاروانسرا که با کمی فاصله از منطقه خسروشاه در جاده خاکی و قدیمی خسروشاه - آذرشهر میان کارخانه و کارگاه‌های صنعتی قرار دارد، می‌توان گفت؛ در گذشته محلی برای استراحت و حفظ امنیت مسافران از راهزنان بود. قدمت این کاروانسرا که از مجموعه کاروانسراهایی است که به‌دستور شاه‌عباس ساخته شد، به‌دوران صفوی بازمی‌گردد و دیواره‌ها و برجک‌های دیدبانی کاه‌گلی نشان‌دهنده قدمت آن است. برجک‌های این کاروانسرا از لحاظ ساختار معماری به برج کبوتران خسروشاه شباهت زیادی دارد.

برج کبوتر

دیگر بنای شاخص این شهرستان برج کبوتر است. بنایی استوانه‌ای شکل به قطر شش و ارتفاع 11 متر، که در آن صدها لانه کبوتر تعبیه شده است. انگیزه اصلی ایجاد خانه کاه‌گلی برای پرندگان، استفاده از کود آن‌ها برای تولید محصولات کشاورزی بوده است چراکه کود کبوتر یکی از بهترین انواع کودها محسوب می‌شد و در حاصلخیزی زمین‌های زراعی به‌کار می‌رفت. جنس دیوارهای این برج از گل رس و کاه ساخته‌شده است و در دیواره برج ورودی‌هایی برای کبوترها تعبیه‌شده است. این برج با قدمتی حدود 200 سال پیش در زمان قاجار ساخته‌شده است، که در سال 1386 با شماره 19099 در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسید.

موزه مردم‌شناسی

آثار فرهنگی تاریخی خسروشاه، در اواخر سال 1396 به همت مردمان فرهنگ دوست و مسئولان در زیرزمین ساختمان شهرداری خسروشاه گردآوری و تحت عنوان موزه مردم‌شناسی در معرض دید عموم قرار گرفته است که آثار گوناگونی از ابعاد زندگی مردمان خسروشاه را به نمایش می‌گذارد.

* گزارش از گلناز پورنامی

ایرانگردی,  گردشگری,شهرداری,استانداری,یارانه,فرمانداری ,وزارت,رضا نورمحمدی,عطیه مومنی,ایرانگردی,گردشگری,بلیت,سفر,سفر ارزان,اداره کل تهران, قیمت ارز, قیمت دلار, بخشداری , دهیاری, شورای اسلامی شهر, پرسپولیس, استقلال, بهترین هتل, هتل ارزان, بهترین رستوران

ادامه مطلب...


جستجوی وکیل پایه یک دادگستری خوب امری است که هر کدام از ما در طول زندگی ممکن است به نحوی به سراغش برویم. در واقع هرکدام از ما در طول زندگی ممکن است به دلیل مشکلات حقوقی که برایمان پیش می آید، نیازمند مشورت با یک وکیل دادگستری و به تبع آن انتخاب یک وکیل خوب و مناسب باشیم که در این مواقع معمولاً به ‌دنبال یافتن بهترین وکیل در شهر خود خواهیم بود.
این مشکل حقوقی می‌تواند پاس نشدن یک چک، مشکلات خانوادگی و یا تنظیم قرارداد خرید یک خانه باشد. همچنین در راستای اینکه همیشه گفته شده است پیشگیری بهتر از درمان است، اگر ما بیاموزیم که قبل از انجام هر معامله و عقدی با یک وکیل دادگستری مشورت کنیم، قطعاً هم کمتر با مشکلات حقوقی مواجه خواهیم شد و هم در مواجهه با آن‌ها سریعتر و بهتر به نتیجه خواهیم رسید. پیش گرفتن رویه مشاوره با یک وکیل قبل از ایجاد مشکل در هزینه‌ها و زمان ما نیز به شدت صرفه جویی خواهد کرد. برای اطلاع شما باید عنوان کنیم که غالب پرونده‌هایی که به دادگستری ارجاع می‌شود تا زمان به نتیجه رسیدن حداقل یک سال زمان می‌برد.

وکلای پایه یک دادگستری بهترین و مجرب‌ترین نوع وکلا از حیث تجربه و سلسله مراتب در بین انواع وکلا هستند. وکیل پایه یک دادگستری برای اینکه بتواند به این درجه در حرفه خود برسد باید:

1- حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق باشد.

2- در آزمون دشوار و طاقت فرسای «وکالت» شرکت کرده و از بین ده‌ها هزار نفر پذیرفته شده باشد.

3- صلاحیت عمومی، اخلاقی و مذهبی او بر اساس استعلامات مختلف تایید شده باشد.

4- دوره دشوار کارآموزی وکالت و تکالیف مختلف آن را که حدود دو سال است سپری کرده باشد.

5- دوره وکالت پایه دو دادگستری را تمام نموده باشد. (فقط وکلای ماده 187)

6- آزمون‌های متعدد تشریحی و مصاحبه‌های علمی (موسوم به اختبار) را با موفقیت پشت سر گذرانده باشد. افرادی که بتوانند این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارند، در نهایت درجه «وکیل پایه یک دادگستری» را دریافت می‌نمایند. وکلای پایه یک می‌توانند در تمامی محاکم حقوقی و کیفری، در تمام دادگاه‌ها و در تمام مراحل مختلف رسیدگی قضایی شرکت کرده و هیچ محدودیتی برای پذیرش وکالت افراد یا شرکت‌ها ندارند.


علی ابراهیمی مهر با 6 سال سابقه کار و با بیش از 1000 پرونده موفق ، فارغ التحصیل رشته حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد ، دارای پروانه وکالت پایه یک دادگستری که از سال 93 شروع به فعالیت نموده و در زمینه های مختلفی خدمات وکالتی در شهر مشهد و سطح کشور ارائه میگردد.
دعاوی مربوطه که به صورت تخصصی فعالیت داشته کلیه ی امور حقوقی ، کیفری ، خانواده ، ثبتی و شرکتی و همچنین امور مربوط به ایرانیان خارج از کشور که در ایران نیاز به وکیل دارند و همچنین انجام تخصصی قراردادها و شرکت ها با تکیه بر اطلاعات علمی ، تخصصی و تعهد کاری در شهر مشهد میباشد.

دفتر وکالت علی ابراهیمی مهر وکیل پایه یک دادگستری خراسان , با استفاده از دانش و تجربه ی کسب گردیده , تمام تلاش خود را در پرونده های محول شده به کار گرفته تا در پرونده های ارجاعی نتیجه مدنظر در راستای احقاق حق حقوق تضییع شده موکلین حاصل شود.

در بدو مراجعه به وکیل پس از اخذ توضیحات و مشکلاتش موضوع توسط وکیل ارزیابی میگردد و بهترین گزینه به ایشان اعلام میگردد و چنانچه موضوع پرونده از لحاظ قانونی امکان نتیجه داشته باشد اقدام و الا چنانچه هیچ گونه ی نتیجه ی در بر نخواهد داشت به ایشان اعلام میگردد که دیگر متحمل تضییع وقت و متحمل هزینه ی نگردد‌.

امور حقوقی : الزام به تنظیم سند رسمی ، اثبات بیع یا قرارداد ، فسخ قرارداد ، ابطال قرارداد ، ابطال رای داوری ، تقسیم مال مشترک ، تقسیم ماترک و عندالزوم فروش آن ، تحریر ترکه ، مطالبه وجه چک و سفته دعوی شرکت ها و …….

امور خانواده : طلاق توافقی فوری ، طلاق به درخواست زوج ، طلاق به درخواست زوجه ، تمکین ، نفقه ، سرپرستی ، حضانت ، مهریه ، اثبات زوجیت و ….

امور کیفری : کلاهبرداری ، فروش مال غیر ، سرقت ، چک بلامحل ، آدم ربایی ؟ جعل و استفاده از سند مجعول ، شرب خمر ، رابطه نامشروع و …..

ایشان به عنوان وکیل نمونه کشور در سال 1398 از دیدگاه سایت ایرانگردی انتخاب شده است.


علی ابراهیمی مهر : 09151186862

37602838

37600011

آدرس: مشهد مقدس – بلوار سجاد - بزرگمهر شمالی 3 – پلاک 27 – طبقه2 – واحد 5 ( موسسه ی طلیعه داران عدالت )

 لینک سایت: http://vakilmashhad.com

علی ابراهیمی مهر وکیل پایه یک,ابراهیمی مهر وکیل پایه یک,بهترین وکیل خراسان,بهترین وکیل مشهد,وکیل مشهد,وکیل خراسان

ادامه مطلب...
موزه‌های تاریخی گلستان که دریچه‌ای به تمدن نگارستان ایران گشوده‌اند، شامل ده مجموعه ازجمله کاخ‌موزه گرگان است که تاریخ و فرهنگ این منطقه باستانی تا دوران معاصر را روایت می‌کنند.

کاخ‌موزه گرگان یا کاخ شهر گرگان یکی از 12 کاخ پهلوی در کشور بوده که پس از مرمت به کاخ‌موزه گرگان تبدیل شده است.

کاخ‌موزه گرگان در سال 1317 به دستور رضاخان در دو طبقه ساخته شد و در کنار آن مجموعه‌ای از ساختمان‌های اداری ازجمله شهرداری، ثبت‌احوال، مدرسه ایران‌شهر و اداره پست گرگان نیز بنا شد.

کاخ شهر گرگان در سال 1343 به‌عنوان بیست و چهارمین موزه کشور و نخستین موزه شمال کشور مطرح بود و بعدها به ثبت ملی رسید.

این بنا در مرکز شهر گرگان در محوطه پارک شهر واقع است. از بناهای هم‌دوره با این کاخ می‌توان به ساختمان شهرداری، شهربانی، ثبت‌احوال، پست، دادگستری، دارایی، مدرسه ایرانشهر و سر در پادگان اشاره کرد که غیر از ساختمان دادگستری، بقیه آن‌ها ازنظر نقشه شبیه یکدیگرند.

این کاخ در دو طبقه بر روی بقایای ساختمانی متعلق به دوره صفوی احداث‌شده و زیربنای هر طبقه آن 530 مترمربع است که دارای سقف شیروانی و شبیه به کاخ "میان پشته" واقع در بندرانزلی در استان گیلان است.

کاخ اختصاصی گرگان در فروردین سال 1336 توسط مهدی میر دانش از کارشناسان وقت مرکز باستان‌شناسی ایران مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام در همان سال به شماره 1538 توسط مرکز مطالعات و هماهنگی شورای عالی فرهنگ و هنر همزمان با 42 بنای دیگر نیز در سطح کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد.

در 16 اردیبهشت سال 1339 در برپایی نمایشگاهی از آثار تاریخی حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی گرگان و دشت که در این بنا برپا شد، تیمسار منصور مزین نماینده دولت پهلوی دوم در گرگان و دشت باراهنمایی‌های مسیح ذبیحی (دبیر، پژوهشگر و نویسنده گرگانی که بعدها نیز نخستین مدیر کاخ‌موزه گرگان شد) پیشنهاد تأسیس یک موزه در محل کاخ اختصاصی را مطرح کرد و با پیگیری‌های صورت گرفته سرانجام دکتر خانلری وزیر وقت فرهنگ و هنر در سال 1342 موافقت خود را برای تشکیل کاخ‌موزه گرگان در پارک شهر اعلام کرد و افتتاح آن در فروردین سال 1343 هم‌زمان با افتتاح پارک شهر، کتابخانه، قرائت‌خانه و ایستگاه راه‌آهن گرگان صورت گرفت.

در ابتدا این کاخ با چیدمان 37 قلم شیء فرهنگی تاریخی که توسط محسن پیرامون از مرمت کاران باتجربه آثار تاریخی وقت موزه ملی ایران صورت گرفت آغاز به کارکرد و تا پایان سال 1361 تعداد اشیای آن به 152 قلم رسید.

این کاخ‌موزه، بیست و چهارمین موزه و اولین موزه شمال کشور در بین استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بود که در سال 1361 به دلایل نامعلوم تعطیل و بخش عمده‌ای از اشیای آن به ساری مرکز استان مازندران انتقال داده شد.

این بنا که مالکیت آن متعلق به شهرداری گرگان است پس از تعطیلی مدتی تبدیل به کتابخانه عمومی شد تا این‌که با پیگیری‌های انجام‌شده بین اداره‌کل وقت میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان با شهرداری گرگان این بنا با کلیه اشیای متعلق به آن در اردیبهشت سال 84 در اختیار این اداره‌کل قرار گرفت و سرانجام پس از مرمت و تجهیز در سال 88 و در روز جهانی موزه در سه بخش اداری، مشاهیر و اشیای سلطنتی بازگشایی شد.

از قرن سوم هجری تا به امروز 67 نفر از بزرگان و مشاهیر منطقه اعم از شاعر، نقاش، حکیم، موسیقیدان، دانشمند، ریاضیدان، فیلسوف و فقیه شناسایی‌شده که از این تعداد، تندیس 30 تن از بزرگان ساخته و در بخش مشاهیر کاخ‌موزه به نمایش گذاشته‌شده است.

بخش مشاهیر در طبقه همکف و شامل سالنی در ضلع شمالی است که در آن تندیس علما، دانشمندان و فرهیختگان این ناحیه ازجمله فخرالدین اسعد گرگانی، میرداماد، میرفندرسکی و شخصیت‌های بنام معاصر مانند استاد فقید محمدرضا لطفی، استاد حجت‌الله شکیبا و... در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. این تندیس‌ها توسط مرحوم دکتر نظری مجسمه‌ساز در تهران ساخته‌شده است.

بخش اشیای سلطنتی در طبقه اول نیز شامل سالن‌های دیدارهای رسمی، نشیمن، پذیرایی و همچنین اتاق‌های استراحت خاندان پهلوی است و در آن اشیا و لوازم متعلق به کاخ به نمایش گذاشته‌شده است.

ادامه مطلب...
معاون گردشگری وزارت‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «با توجه به نگاه فرهنگی، تعالی‌بخش و ارزشی‌محور در صنعت گردشگری کشور، نیازمند تغییر نگاه و تاکید بر تاثیرات اقتصادی و فرهنگی این حوزه هستیم.»

ولی تیموری در نشست با سردار سرتیپ پاسدار یعقوب سلیمانی، رئیس سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج  که با هدف ارتقای سطح همکاری‌های مشترک دو حوزه برگزار شد، با تبریک هفته بسیج گفت: «در حال حاضر تاثیرات اقتصادی صنعت گردشگری برای کشور حائز اهمیت است، ما بارها تاکید کرده‌ایم که رویکرد اصلی و غالب ما در این حوزه، فرهنگی است. این نگاه در تصمیم‌گیری‌های کلان نیز دیده می‌شود، به گونه‌ای که در کمیسیون فرهنگی مجلس، در چارچوب اسناد بالادستی و سایر بخش‌ها صنعت گردشگری در سیاست‌های فصل فرهنگی طبقه‌بندی شده است.»

او با بیان این‌که نگاه ما به گردشگری از نوع تعالی‌بخش است، افزود: «طبق پژوهش و تحقیق صورت گرفته بیش از 90درصد گردشگران ورودی به کشور هنگام خروج، نظر و عقیده‌ای کاملا متفاوت دارند و دریافت آن‌ها از چهره واقعی کشور مثبت و با مردمانی مهمان‌نواز است. وقتی گردشگران این چنین دچار تحول می‌شوند، در نتیجه موضوع ارزشی‌محور و تعالی‌بخشی در بطن محتوای گردشگری مشاهده می‌شود.»

تیموری با اشاره به تاثیرات کد اخلاق گردشگری تاکید کرد: «این کد در دنیا به عنوان منشور اخلاق در سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) پذیرفته و تصویب شده است. برای اینکه این منشور قابلیت ملی داشته باشد و از بدنه دولت‌ها عبور و به بدنه ملت‌ها برسد، در مجلس به تصویب رساندیم. در بند اول آن تاکید می‌شود وقتی در قالب هر ملیتی وارد کشوری می‌شوید، مقررات و قوانین جاری مقصد باید رعایت شود.»

او اضافه کرد: «برای اینکه گردشگران از قوانین منشور اخلاق گردشگری در حین ورود به کشور اطلاع داشته باشند، مجموعه‌هایی را آماده و به وزارت امورخارجه ارسال کردیم تا در سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها مورد استفاده قرار گیرد، به گونه‌ای که این اطلاعات در سایت‌های رسمی و محل رجوع گردشگران پیش از سفر به ایران قرار می‌گیرد و رعایت می‌شود.»

معاون گردشگری وزارت‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «این نگاه که فرهنگ کشورمان تحت تاثیر ورود گردشگران خارجی تغییر می‌کند، صحیح نیست و پیرو رعایت منشور اخلاق گردشگری و تغییر نگاه آن‌ها پس از خروج از کشور، به‌نوعی انتقال و صادرات فرهنگ، تمدن و تفکر ایرانی- اسلامی به کشورهای مختلف صورت می‌گیرد و این همان ظرفیت تعالی‌بخش و ارزش‌آفرین مستتر شده در صنعت گردشگری به شمار می‌آید.»

او ادامه داد: «در حال حاضر با توجه به تغییرات ایجاد شده در صنعت گردشگری، تعداد قابل توجهی از گردشگران ورودی به کشور از کشورهای همسایه و با ریشه‌های مشترک مذهبی‌فرهنگی هستند و درصد باقی‌مانده از گردشگران اروپایی نیز با علاقه به مباحث تاریخی به ایران می‌آیند و نوع سلیقه آنها گردشگری فرهنگی است و از این منظر انصافاً جای هیچ گونه تردیدی برای پذیرش گردشگران خارجی در جمهوری اسلامی ایران باقی نمی‌ماند.»

تیموری در پایان به نقشه راه و برنامه‌های پیشنهادی و اجرا شده در طول یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: «تعامل و همکاری با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و پیرو آن دریافت مشاوره‌های تخصصی و فنی در پروژه‌های ملی و کلان کشور از جمله بازبینی برنامه توسعه گردشگری، تهیه برند ملی کشور، تدوین نظام جامع آموزش گردشگری، مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری برای جانبازان معزز و معلولین از جمله برنامه‌های زیربنایی در حوزه معاونت گردشگری است.»

تیموری با تاکید بر اینکه گردشگری محور توسعه کشور است، گفت: «ضمن تشکر از زحمات و برنامه‌های بسیار خوبی که سازمان اردویی و گردشگری بسیج در قالب اعزام کاروان‌های راهیان نور انجام می‌دهد، ما کاملا آمادگی داریم در قالب طرح سفر ارزان ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با راهیان نور همکاری داشته باشیم. وقتی ظرفیت‌های راهیان نور در کنار توانمندی‌های ستاد سفر با 22 دستگاه اجرایی عضو کنار هم قرار گیرد، بی‌شک در این مهم، دستاوردی قابل توجه محقق می‌شود.»

معاون گردشگری در پایان این نشست پیشنهاد داد پیرو تفاهم‌نامه پیشین معاونت گرشگری کشور و سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج، 10 محور عملیاتی با زمان‌بندی مشخص استخراج شود و موضوعاتی از جمله پرداختن به موضوع آموزش، برگزاری همایش، استانداردسازی خدمات، بازاریابی و تبلیغات و نیز تدوین ضوابط زیرساخت‌های اقامتی مشترک از جمله ضوابط اردوگاه‌ها در دستور کار قرار گیرد.  

ایرانگردی, گردشگری, شهرداری, استانداری, یارانه, فرمانداری, وزارت, رضا نورمحمدی, عطیه مومنی, ایرانگردی, گردشگری, بلیت, سفر, سفر ارزان, اداره کل تهران, قیمت ارز, قیمت دلار, بخشداری, دهیاری, شورای اسلامی شهر, پرسپولیس, استقلال, بهترین هتل, هتل ارزان, بهترین رستوران

ادامه مطلب...
حفظ و حراست از میراث‌فرهنگی و تاریخی، شغلی همراه با عشق و علاقه است، ظرافت و حساسیت مرمت آثار تاریخی جایی برای سهل انگاری و بی حوصلگی باقی نمی‌گذارد و بی تردید تمام آنان که در این مسیر قدم گذاشته اند با دل و جان خشت به خشت این یادگارهای دوران گذشته را مرمت می‌کنند.

توجه به حفظ اصالت و هویت بناهای تاریخی ایجاب می‌کند در این بخش استفاده از افراد متخصص و زبده مورد توجه قرار بگیرد و به همین دلیل هر سال بسیاری از استادان مرمت و دانش آموختگان این حوزه در نقاط مختلف کشور، مرمت آثار تاریخی را در دست می‌گیرند.

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اقدامات و برنامه‌های بسیاری در هر سه بخش به عنوان یکی از دستگاه‌های مهم و تاثیرگذار در حوزه اشتغال نقش آفرینی کرده است، تسهیل روند صدور مجوز در تمام بخش‌ها، معرفی به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات، حمایت از سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و صلاحیت، پیگیری خواسته‌ها و دغدغه‌های صاحبان مشاغل در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شفافیت و به‌روز کردن سیستم اداری، توجه به فناوری‌های نوین، حمایت از ورود جوانان به این عرصه و ایجاد زمینه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، بخشی از اقدامات این وزارتخانه برای ایجاد اشتغال است.

اجرای بیش از 4هزار پروژه عمرانی در حوزه مرمت، احیا و بهره‌برداری از اماکن و آثار تاریخی و فرهنگی با اشتغال مستقیم بیش از 25هزار نفر شاهدی بر این ادعاست که طی دو سال گذشته توان و سعی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علاوه بر حفظ و نگهداری از میراث و تمدن تاریخی کشور، اشتغال و درآمدزایی و ایفای نقش در اقتصاد نیز بوده است.

سیاست و خط مشی این وزارتخانه برای ایجاد اشتغال در حوزه میراث‌فرهنگی، حفظ و نگهداری آثار تاریخی نفیس با استفاده از نیروهای زبده و کارشناس احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی با واگذاری به سرمایه‌گذاران بوده، این در حالی است که حفاظت از آثار تاریخی با جذب مشارکت مردمی و تکاپوی تشکل‌های مردم‌نهاد نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

حضور جوانان با ایده‌های نوین

حضور جوانان در حوزه میراث‌فرهنگی با ایده‌های نوین که با حمایت و پشتیبانی وزارت میراث‌فرهنگی در گام‌های نخست قرار دارد، علاوه بر ایجاد تحول و جذابیت در این بخش، اشتغال بسیاری از تحصیل‌کردگان حوزه فناوری دوستدار میراث‌فرهنگی و تاریخی را به دنبال داشته است.

طراحی بازی‌ها و برنامه‌هایی با موضوع میراث‌فرهنگی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز به یکی از حوزه‌های اشتغالزا در این بخش تبدیل شده و علاقه و اشتیاق کودکان و نوجوانان به میراث تاریخی و آشنایی با تمدن و فرهنگ ایران زمین را نیز به همراه داشته است.

حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی می‌توانند با ایجاد استارت‌آپ‌های خود، با خلق ارزش افزوده از ظرفیت‌هایی که به فراموشی سپرده شده است را احیا کرده و برای دیگر جوانان نیز اشتغال بیافرینند.

خانه‌ای برای استارت‌آپ‌ها

حمایت و پشتیبانی از شاغلان این حوزه تا جایی پیشرفت که یکی از خانه های تاریخی تهران برای استقرار استارت‌آپ‌های این حوزه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

خانه تاریخی سرهنگ ایرج که بخشی از آن مرمت شده و فرآیند مرمت این بنا با همراهی بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری کامل می‌شود. موزه مجازی، راهنمای صوتی اماکن تاریخی، ضدآب‌سازی خاک، شیشه و سنگ بناهای تاریخی محور فعالیت استارتاپ های مستقر در خانه تاریخی سرهنگ ایرج است.

مرمت، بهسازی و سامان‌دهی بناها و اماکن تاریخی یکی دیگر از موضوعات اشتغالزا در حوزه میراث‌فرهنگی است، این بخش که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف وزارتخانه میراث‌فرهنگی به شمار می‌رود، سالانه با تخصیص اعتبار و بودجه مشخص، برای بسیاری از کارآموختگان و استادان مرمت منجر به ایجاد اشتغال مستقیم می‌شود.

بسیاری از طرح‌های مرمتی آثار تاریخی سالها به طول می‌انجامد و در این مدت مرمتگران و سایر افراد مرتبط با این حوزه، برای سالیان متمادی در این پروژه‌ها مشارکت دارند، مرمت عمارت عالی قاپو مثال خوبی برای اینگونه طرح های مرمتی است که سال گذشته پس از 12 سال، داربست‌های این مجموعه جمع‌آوری شد.

آثار تاریخی با توجه با خطرات و تهدیدهای طبیعی و انسانی همیشه نیازمند رسیدگی و مرمت هستند، و این نیاز همیشگی، اشتغال تعداد زیادی از مرمتگران و استادان این بخش را به دنبال دارد هر چند که نباید فراموش کنیم تنها مرمتگران نیستند که که در پروژه های مرمتی مشغول به کار می‌شوند بلکه با آغاز مرمت آثار تاریخی تعداد بسیاری از مشاغل مختلف مرتبط با معماری و ساختمان درگیر این پروژه‌ها می‌شوند.

آثار تاریخی منبعی برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی

حفاظت و حراست از آثار تاریخی به معنای ایزوله کردن این آثار نیست، بخش عمده‌ای از بناهای تاریخی درجه دو و سه در کشور ما وجود دارد که منبع بسیار خوبی برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی محسوب می‌شود، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این بخش نیز با اقدامات بسیار درخشانی داشته است، تعداد بناهای واگذار شده به بخش خصوصی در دولت دوازدهم که به بهره برداری دائم رسیده 17 بنا است که این رقم رشد 100 درصدی نسبت به دولت یازدهم داشته، بنا بر آمار موجود با واگذاری و بهره‌برداری از بناهای تاریخی در چهار سال دولت یازدهم و دو سال دولت دوازدهم، 1351 نفر/روز اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

شناسایی اماکن تاریخی قابل واگذاری و برگزاری مزایده برای انتخاب سرمایه‌گذاران اصلح که توان تخصصی و مالی لازم را برای مرمت، احیا و بازسازی این بناها داشته باشند در صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی انجام می‌شود، با انتخاب این افراد روند ایجاد اشتغال در این بخش استارت می‌خورد چراکه مرمت و احیای بناها براساس اصالت و هویت بنا، شرط اصلی و مهم واگذاری آثار تاریخ به سرمایه گذاران است.

پس از مرمت نیز بهره‌برداری از این بناهای تاریخی آغاز می‌شود و با توجه به وسعت و ظرفیت اماکن تاریخی، سرمایه‌گذاران افراد مورد نیاز خود را برای ارائه خدمات در بخش‌های مختلف استخدام می‌کنند، امروز با توجه به تاکید وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، روند واگذاری بناهای تاریخی قابل واگذاری سرعت گرفته است و سرمایه‌گذاران کمتر از گذشته درگیر فرآیند اداری و بروکراسی می‌شوند.

هتل کاروانسرای یام که همزمان با رویداد تبریز2018 افتتاح شد، یکی از پروژه‌های موفق و مثال زدنی این حوزه است، این بنای تاریخی که با رعایت اصول و مقررات میراث‌فرهنگی مورد مرمت قرار گرفت، امروز به عنوان یک هتل زیبا با معماری خاص تاریخی فعالیت می‌کند و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان بومی شهرستان مرند را فراهم کرده است.

اشتغال در باستان‌شناسی و کاوش

باستان‌شناسی و کاوش در محوطه‌ها و سایت‌های تاریخی یکی دیگر از زمینه‌های اشتغال در حوزه میراث‌فرهنگی به شمار می‌رود، با توجه به وسعت و پراکندگی محوطه‌های تاریخی در کشور ما، این بخش هیچ‌گاه تعطیلی و بیکاری ندارد و هر سال تعداد بسیاری از باستان‌شناسان و دانشجویان این رشته به دنبال ردپای گذشتگان، محوطه‌های تاریخی را کاوش می‌کنند.

برخی از محوطه‌های تاریخی همچون تخت جمشید که وسعت قابل توجهی دارد و زوایای بسیاری از آن هنوز آشکار نشده است، در تمام دوران‌ها و سالیان متمادی است که مورد کاوش و باستان‌شناسی قرار دارد و برخی دیگر از سایت‌های تاریخی پس از کاوش در چند مرحله و کشف رازهای نهان منطقه، در آرشیو باستان‌شناسان قرار می‌گیرند.

موزه‌ها جایی برای اشتغال

افتتاح و راه‌اندازی موزه‌های دولتی و خصوصی در کشور که در دولت دوازدهم با 10 درصد رشد همراه بوده است، بدون تردید اشتغال بسیاری از افراد علاقه‌مند و متخصص در این بخش را به همراه داشته است، در دو سال ابتدایی دولت دوازدهم 96 موزه در کشور افتتاح شده و این روند همچنان ادامه دارد.

روز های پیش‌رو برای وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، روزهایی به مراتب دشوارتر است چراکه با تغییر عنوان سازمان به وزارتخانه، نه فقط تیتر عناوین و پست‌ها، بلکه وظایف و مسئولیت‌ها سنگین شده است و این وزارتخانه بنا بر نامه رئیس‌جمهوری به وزیر، باید نقش بیشتری در روند ایجاد اشتغال ایفا کند.

 

* گزارش از زهرا عقلمند

ادامه مطلب...

در دنياي امروز، از جمله عواملي كه منجر به رشد اجتماعي و تقويت روابط اجتماعي زنان مي شود، ورزش است. فعاليت هاي بدني و ورزشي به جهت نتايج روان شناختي چون تغيير نگرش ها، روابط انساني و كارآيي هاي اجتماعي، بهبود ادراك و پاسخ هاي حسي، توسعه سلامت روحي و جسمي، احساس آسودگي و آرامش بيشتر، تسكين نارسايي ها و اختلال هاي رواني و كسب مهارت هاي حركتي هم چنين اكتساب تجارب اخلاق و تقويت خودباوري حائز اهميت است.

ورزش هم چنين عامل رهايی از فشارها و تنش هاي روحي و مقابله با بحران های آسيب زای زندگی است.

ووشو يک هنر رزمي مدرن چينی است که پس از انقلاب کمونیستی در اين کشور براي ملي‌سازی هنرهای رزمي سنتي چيني ابداع و در آن انواع مختلف حرکتها براي سلامتي جسم و روح و دفاع شخصي در نظر گرفته شده‌ است.

در چين باستان از هنرهاي رزمي براي دفاع از سرزمين، خود يا خانواده و مقابله با دشمنان استفاده مي ‌شد. ووشو نه تنها يک ورزش سنتي چين، بلکه دربرگيرنده عناصر فلسفي، اخلاقي، زيباشناسي، پزشکي و نظامي است.

هر چند اين رشته رزمي، ورزش ملي چين محسوب مي شود اما امروزه به يک رشته بين المللي تبديل شده و نزديک به يک دهه گذشته نيز در ميان بانوان ايران توسعه يافته است.

ادامه مطلب...

نازنين بازدار از جمله ستارگان رشته ورزشی ووشو در بخش تالو مي باشد که در مسير کهکشانی شدن قرار دارد.وي متولد 1383 و 14 سال دارد و با سن کم ، عناوين متعدد جهاني ، آسيایی و کشوری را کسب کرده است.نايب قهرماني جهان با 2 مدال نقره در مسابقات جهانی بلغارستان در سال 2016 ، نائب قهرمان جهان با کسب يک مدال نقره و يک برنز در مسابقات جهاني برزيل در سال 2018 ، نائب قهرماني آسيا در مسابقات آسيايی چين در سال 2015 ، اولين و تنها دارنده مدال نقره جهاني در فرم سنلو در تاريخ ووشو ايران و ... از این جمله اند.

اميد است متوليان ورزش کشور و فدراسيون با حمايت هرچه بيشتر از نازنين و امثال وي که در سنين نوجواني ، افتخارات بسياري را براي جمهوري اسلامي ايران کسب کرده اند ، انگيزه اين ستارگان را براي صيد مدال هاي طلاي جهاني در آينده ، بيشتر نمايند.مهندس مجید مکی از نخبگان هنرهای تجسمی کشور از جمله شخصیت های فرهنگی - هنری می باشد که به عنوان مدیر برندینگ نازنین بازدار ، وی را یاری می نماید.سایت خبرورزشی برای خانم نازنین بازدار در مسابقات آسیایی مالزی ، آرزوی موفقیت دارد.

ادامه مطلب...

نازنین بازدار,نازنین بازدار قهرمان ووشو,نازنین بازدار ووشو,بازدار قهرمان ووشو,قهرمان ووشو ایران,نایب قهرمان ووشو جهان,نایب قهرمان ووشو آسیا

ادامه مطلب...
به مناسبت بزرگداشت دهه کرامت، نمایشگاه گروهی نقاشی (نگارگری) شکوفه‌های آفتاب با حضور جمعی از مسئولان و هنر مندان علاقمند به هنر نقاشی 19 تیرماه سال جاری در فرهنگسرای رازی ورامین افتتاح شد.

این نمایشگاه در مجتمع فرهنگی و هنری قطب الدین رازی ورامینی با همکاری انجمن هنرهای تجسمی و با حضور جعفر اردستانی رئیس شورای شهر ، طاهر طاهری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، آسیه گونه زاده رئیس انجمن تجسمی ، مهندس مجید مکی از نخبگان هنرهای تجسمی کشور ، هنرمندان و علاقمندان به هنر نقاشی در تاریخ 19 تیرماه 98 افتتاح شد.

طاهر طاهری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورامین در حاشیه آیین افتتاحیه نمایشگاه گروهی نقاشی (نگارگری) شکوفه های آفتاب ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این نمایشگاه گفت: باید هنرمندان برای تولید آثار ماندگار و فاخر ملی مورد حمایت قرار گیرند تا هنر رشد و تعالی پیدا کند و شاهد اثرات مثبت فرهنگی آن در جامعه باشیم.

طاهری به استقبال خوب مردم از نمایشگاه اشاره کرد و افزود: با کمک هنر می‌توان هویت و ارزش‌های ملی را حفظ کرد و آن را به نسل‌های بعد انتقال داد که رسالت این مهم بر عهده هنرمند و ذهن خلاق او است.

آسیه گونه زاده مسئول انجمن  هنرهای تجسمی  و مسئول نمایشگاه گروهی نقاشی ( نگار گری) شکوفه های آفتاب نیز ضمن تشکر از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه اقدام بسیار خوبی در راستای ایجاد انگیزه در سایر هنرمندان به ویژه بانوان بوده است و باید این گونه نمایشگاه‌ها تداوم داشته باشند.

گونه زاده افزود: در این نمایشگاه 47  اثر از 9 بانوی هنرمند و عضو انجمن هنرهای تجسمی شهرستان ورامین  با موضوع نگار گری و گل مرغ و با هدف  ترویج  این هنر در منطقه از 19 تیر ماه تا 23 تیرماه 98  از ساعت 11 الی 19 در معرض دید علاقمندان به هنر نقاشی می باشد.ادامه مطلب...
سومین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک ۱۲ اردیبهشت برگزار می‌شود.
مهندس مجید مکی مدیر کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی این همایش ، با بیان این مطلب گفت:این رویداد ارزشمند توسط مؤسسه آموزش عالی ناصرخسرو و با مشارکت مؤسسه فرهنگی و هنری عرصه نقش ایرانیان با رویکردهای هنری، ارزشی، توسعه اجتماعی و توسعه پایدار در دو بخش علمی (مقالات) و پوستر فتوگرافیستی برگزار می‌شود.


وی ادامه داد:تعامل سازنده هنرمندان گرافیک و جامعه در ارتقا بخشی سطح سلامت جامعه، توجه نهادهای دولتی و غیردولتی به مدیریت و کنترل آسیب‌های اجتماعی، شناخت و معرفی آسیب‌های اجتماعی در طراحی گرافیک، نگاه نقادانه به آسیب‌های اجتماعی از منظر گرافیک، بازخوانی هویت فردی و اجتماعی انسان معاصر در قاب تصویر، تعاملات بین بخشی و بین رشته‌ای در کنترل آسیب‌ها و معرفی و شناسایی نسل جدید طراحان گرافیک ایران از اهداف اصلی برگزاری این رویداد هنری است.

مجید مکی افزود:منصور مهرنگار رئیس سمپوزیوم ، پژمان دادخواه دبیر علمی و افسانه درویش دبیر اجرایی این سمپوزیوم هستند.

وی در پایان ، محورهای این همایش را به شرح زیر اعلام کرد:

بخش علمی (مقالات):
1- رویکردهای نوین در طراحی گرافیک
2- تعامل گرافیک با سایر رشته های دانشگاهی (علوم اجتماعی، جامعه شناسی، سینما، نقاشی، روان‌شناسی، روان درمانی، ادبیات، فلسفه، انسان شناسی(
3- نقش گرافیک در آگاهی بخشی، پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی
4- سیب‌شناسی گرافیک ایران در قبل و بعد از انقلاب
5- نقد و واکاوی پوسترهای فتوگرافیک در ایران و جهان
6- جایگاه نمادشناسی و نشانه شناسی در آثار گرافیک ایران
7-رویکردهای اتنوگرافیک (گرافیک مردم‌نهاد) در هنر ایران


بخش نمایشگاهی (پوستر):
محوریت های بخش فتوگرافیستی:
آسیب های اجتماعی شامل خشونت، طلاق، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار


علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد علمی و هنری به سایت http://graphic-symposium.com مراجعه کنند.

سمپوزیوم روز جهانی گرافیک,همایش روز جهانی گرافیک,سمپوزیوم ملی گرافیک ,همایش ملی گرافیک,رضا نورمحمدی, عطیه مومنی,مجید مکی

ادامه مطلب...
معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر امروز جمعه 16 فروردین98 در آخرین روز از تعطیلات با حضور در محل برگزاری ستاد، آخرین آمار مربوط به اقامت و سفر را اعلام کرد.

ولی تیموری معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر امروز جمعه 16 فروردین 97 در آخرین روز تعطیلات نوروزی با حضور در جلسه ستاد در ارتباط ویدئوکنفرانسی با استانها گفت: همه استانهایی که درگیر سیل بودند باید مستندات مربوط به خسارت به آثار تاریخی، صنایع دستی و گردشگری را به سازمان ارسال کنند تا از طریق رئیس سازمان میراث فرهنگی در هیئت دولت پیگیری شود.

او با تقدیر از تلاش تمام دستگاه ها در ستاد افزود: آخرین آمار بدون احتساب آمار دیشب 15 فروردین، 74 میلیون و 300 اقامت شبانه ثبت شده است به طور میانگین می توان گفت 18 میلیون نفر در طول نوروز سفر کرده اند، با همه شرایط آب و هوایی و شرایط جوی، 6 درصد افزایش در اقامت را نسبت به سال گذشته داشته ایم.

تیموری افزود: با توجه به شرایط جوی تعداد رفت و آمد در جاده ها کمتر شد و ماندگاری در شهرها و استانها بیشتر شد و تعداد سفرهای بین شهری به حداقل رسید تعداد اقامت شبانه، بیانگر این است که سفر به عنوان اولویت در سبد خانوار ایرانی ها قرار گرفته است و به رقم فشارهای اقتصادی که پیش بینی می شد سفرها کاهش پیدا کند، اینچنین نبوده است.

معاون گردشگری افزود: روزهای نخست با 22 و 23 درصد رشد نسبت به سال گذشته آغاز شد اما با اتفاقاتی که افتاد و شرایط بد آب و هوا این رقم در روزهای بعدی کاهش پیدا کرد.

او اضافه کرد: گردشگری ورودی در طول 14 روز گذشته عدد 183هزار و 280 نفر نسبت بوده است که این رقم نسبت سال گذشته 71/16 درصد افزایش داشته است، این تعداد گردشگر خارجی به رغم اقدامات خصمانه و ظالمانه آمریکایی ها برای انزاوی ایران نشان می دهد میل گردشگران خارجی برای حضور در ایران رو به افزایش است.

تیموری تصریح کرد: گردشگری خروجی کاهش داشته 377هزار نفر به خارج از کشور سفر کرده اند که نسبت به سال گذشته 32 درصد کاهش داشته است، در مجموع به رغم همه این شرایط گردشگری در نوروز 98 هم شرایط خوبی داشت و حرکت رو به جلو بود.

معاون گردشگری ادامه داد: متاسفانه آمار تصادفات بسیار دردناک است همه دستگاه ها باید با اجرای برنامه های فرهنگی در طول مسیر، در کاهش تصادفات جاده ای نقش داشته باشند، 391 کشته در ایام نوروز بسیار دردناک است.

معاون گردشگری اظهار کرد: قصد داریم برنامه هایی را که هسته اولیه آنها از سال گذشته آغاز شده است، امسال به مرحله اجرا دربیاوریم، اجرای برنامه های زیربنایی در شرایطی که مدیریت باثبات در سازمان حاکم است باید در دستور کار قرار گیرد.

تیموری اضافه کرد: تقویم جشنواره های کل کشور سال گذشته مشخص شده است باید با اطلاع رسانی این رویدادها و اجرای آنها طبق برنامه ریزی، برای جذب گردشگران به مناطق مختلف برنامه ریزی کنیم.

او ادامه داد: نمایشگاه ها امسال با استفاده از نقاط قوت استانها برگزار می شود، برنامه ملی توسعه گردشگری از سال 98 آغاز می شود، سازوکار برند گردشگری  آماده شده است، نظام جامع آموزش گردشگری نیز برنامه ریزی شده است که در طول سال 98 انجام می شود، اجرای فاز اول حساب های اقماری گردشگری هم با هماهنگی سازمان جهانی گردشگری و همکاری بانک مرکزی انجام می شود.

علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: ما با برنامه ریزی هایی که داشتیم تلاش کردیم استان مرکزی را به مقصد گردشگران تبدیل کنیم.

او تصریح کرد: مجموعه مدیریت بحران را در کنار ستاد هماهنگی خدمات سفر در استان مرکزی داشتیم، این استان هم بارندگی هایی را داشت که با مدیریت استاندار و همکاری دستگاه ها خوشبختانه کمترین آسیب را در استان داشتیم.

ایزدی افزود: اپلیکیشن رایگان سفر و گردشگری در استان مرکزی امسال فعال بود و شاهد بودیم که مسافران از این سامانه استفاده کردند، خوشبختانه نوروزگاه ها هم با استقبال مسافران نوروزی همراه بود.

صغری فرشی معاون گردشگری اردبیل نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی گفت: ستاد خدمات سفر استان اردبیل امسال چند کار ویژه را انجام داد، سفر مدیرکل میراث فرهنگی استان به نمایشگاه گردشگری آذربایجان برای ارتقای روابط در حوزه گردشگری بین اردبیل و جمهوری آذربایجان یکی از این اقدامات ویژه بود.

او تصریح کرد: تعریف محور شمال به جنوب در استان اردبیل باعث ماندگاری مسافران در این استان شد همچنین این اقدام موجب شد تا تاسیسات گردشگری بیشتری فعال شوند، ستاد در بنای شیخ صفی الدین اردبیلی جلسات خود را تشکیل داد و در کنار آن نمایشگاهی از آثار تاریخی استان در این مجموعه برگزار شد.

فرشی افزود: آغاز فعالیت رادیو گردشگری با پخش برنامه های ویژه در این ایام از دیگر اقداماتی بود که در ستاد اردبیل انجام شد، با توجه یه اینکه تخفیف اماکن اقامتی در استان اردبیل وجود داشت شاهد اسکان فرهنگیان و عموم مردم در اماکن اقامتی به جای مدارس بودیم.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس گفت: ساماندهی اماکن تاریخی از پیش از تعطیلات آغاز شد، با توجه به حادثه تلخی که در این استان اتفاق افتاد شاهد کاهش سفرها از 5 فروردین به استان فارس بودیم.

امیری ادامه داد: با توجه به آب و هوای خوب استان پیش بینی می شود در ماههای آینده نیز استان فارس و شهر شیراز میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی باشد.

سید حکمت الله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان گفت: امسال بارندگی های خوبی در استان خوزستان وجود داشت و همه چیز برای میزبانی از مسافران و گردشگران نوروزی فراهم شده بود، اما متاسفانه جاری شدن سیل وضعیت را طور دیگری رقم زد.

او تصریح کرد: خوشبختانه با همکاری و هماهنگی تمام دستگاههای استان وضعیت در حال حاضر تحت کنترل است.

رضا برومند مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان گفت: افزایش ماندگاری در استان هرمزگان و تبدیل استان به مقصد گردشگری یکی از برنامه های اصلی ما در نوروز 98 بود، همچنین برداشتن تمرکز از مرکز استان و تعدیل آن در سایر شهرها از دیگر برنامه های ما در نوروز امسال بود.

برومند افزود: معرفی جاذبه های گردشگری استان پیش از نوروز با برگزاری همایشی بزرگ در دستور کار قرار گرفت، موضوع آموزش با گردشگر از دیگر برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان بود که انجام شد.

مهدی جمال مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان گفت: تبدیل شدن استان سمنان از معبر به مقصد گردشگری نیازمند حمایت و پشتیبانی است، خوشبختانه استاندار سمنان در بیشتر برنامه های ستاد حضور مستمر داشتند.

او افزود: رشد 29 درصدی در بحث اقامت تا 13 فروردین در استان سمنان رخ داد، ظرفیت تاسیسات گردشگری استان سمنان در نوروز 98 به طور کامل اشغال شده بود.

جمال ادامه داد: رشد بازدید از جاذبه های تاریخی استان را هم در نوروز 98 شاهد بودیم، همچنین اسکان در استان در ایام تعطیلات رشد داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان گفت: در ایام تعطیلات نوروز در استان سمنان به ازای هر 5 کیلومتر به سیاه چادر برای معرفی آیین های عشایر و عرضه محصولات و تولیدات این قشر برپا شد.

مهران حسنی معاون گردشگری استان مازندران گفت: دستگاه های مختلف خدمات رسان در ایام نوروز آماده ارائه خدمات به مسافران و گردشگران بودند، خوشبختانه مدیریت سیل در روزهای نخست نوروز باعث شد این مشکل در استان تحت کنترل باشد.

حسنی افزود: 17 نمایشگاه صنایع دستی در سطح استان مازندران در ایام نوروز برپا شد، همچنین نوروزگاه ها در مناطق مختلف استان برپا شد و با اجرای برنامه های شاد و بانشاط میزبان مسافران بود.

سیدمصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی یزد گفت: استان یزد در روزهای دوم و سوم فروردین با سیل گردشگران مواجه شد و ما از تمام امکانات اقامتی استان برای میزبانی از مسافران استفاده کردیم.

او تصریح کرد: خوشبختانه با وجود ورودی بسیار زیاد به استان هیچ مشکلی در اسکان نداشتیم، اسکان در استان یزد 3/2 دهم نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

آذرپور معاون گردشگری استان گیلان گفت: 770 برنامه در قالب نوروزگاه ها و برنامه های فرهنگی در ایام نوروز برای مسافران برگزار شد.

او تصریح کرد: اقامت در بومگردی ها در استان گیلان 6 درصد رشد داشته است اما متاسفانه بازتاب رسانه ای سیل باعث کاهش اقامت و سفر به استان گیلان شد.

ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان گفت: بسیاری از استانها درگیر سیل بودند اما تعداد زیادی از شهرستانهای ما ظرفیت پذیرش گردشگر را داشتند که متاسفانه با تبلیغاتی که شد اینطور به نظر می رسید که تمام استان با مشکل سیل درگیر بودند و نمی توانستند میزبان گردشگران باشند.

او تصریح کرد: ما آماده بودیم فصل جدیدی در گردشگری استان باز شود اما متاسفانه با بروز سیل این امر مهم حاصل نشد.

کریمی ادامه داد: ما همچنان درگیر سیل هستیم چراکه رودخانه های فصلی با آب شدن برف پرآب شده اند، امیدواریم با همکاری دستگاه ها این مشکلات برطرف شود.

در این جلسه نمایندگان دستگاه های عضو ستاد گزارش های خود را ارائه دادند.

عسگری نماینده جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به سیل و بارندگی در استانها، نیروهای هلال احمر در استانهای غربی کشور و شهرهایی که با سیل درگیر بودند اعزام شده اند.

او تصریح کرد: امسال با توجه به پراکندگی سفرها در کل کشور، شاهد کاهش حوادث و تصادفات بودیم.

کارخانه نماینده اورژانس گفت: نیروهای اورژانس در ستاد مدیریت بحران وزارت کشور فعال هستند و آماده ارائه خدمات به مردم هستند.

نماینده وزارت کشور گفت: مطابق دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور 1279 شهرداری و 37هزار دهیاری در تمام ایام نوروز آماده ارائه خدمات بوده اند.

پارسا نماینده سازمان تعزیرات حکومتی در این نشست گفت: این سازمان از 28 تا امروز در کنار دیگر اعضای ستاد به وظایف خود عمل کرده است و امیدواریم آمار مربوط به این حوزه نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

ایرانگردی,  گردشگری,شهرداری,استانداری,یارانه,فرمانداری ,وزارت,رضا نورمحمدی,عطیه مومنی,ایرانگردی,گردشگری,بلیت,سفر,سفر ارزان,اداره کل تهران, قیمت ارز, قیمت دلار, بخشداری , دهیاری, شورای اسلامی شهر, پرسپولیس, استقلال, بهترین هتل, هتل ارزان, بهترین رستوران

Google

در اين سایت
در كل اينترنت

 

تماس با ما

 

 

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

کوتاه کننده لینک

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

عکس پروفایل

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس